Csemetenevelés

Bevezetés

Az erdő vadon élő vagy telepített fák nagyobb sokasága, ahol a fák és a közöttük élő más növények (cserjék, lágyszárúak, mohák), gombák és állatok (gerinctelen és gerinces) együtt egy bonyolult, szoros kölcsönhatásban élő életközösséget alkotnak. Azért, hogy az erdők megmaradjanak, fenntartásuk, okszerű használatuk, védelmük az egész társadalom számára fontos.

loading

Az erdő értékei

Az erdő felbecsülhetetlen természeti értékét nem kell senki számára bemutatnunk. És mitől értékes még? A növények például oxigént termelnek. Az erdő az ott élő állatoknak búvóhelyet, élelmet, a fafeldolgozó- és egyéb ipari ágazatok számára alapanyagot biztosít.

loading
Árnyat adó öreg erdő

Erdőből is többféle van

Az erdők rendeltetésük szerint lehetnek gazdasági (pl: faanyagtermelés), védelmi (pl. egy terület, vagy a talaj megóvása) és közjóléti (az emberek számára pihenési, kikapcsolódási lehetőség) rendeltetésű erdők. Az adott élőhelyre jellemző természetes életközösségek megléte alapján az erdőket 6 kategóriába sorolhatjuk aszerint, hogy mennyire állnak közel egy adott térségre jellemző, teljesen természetes összetételű erdőhöz.

Tudtad-e?

A bennük élő fák eredete szerint megkülönböztetünk

  • szálerdőket, amelyek magról kelt vagy dugványról nevelt faegyedekből állnak,
  • sarjerdőket, ezek a fakitermelés után visszamaradt gyökerekből, tuskókból kifejlődő faállományok, és
  • vegyes erdőket, ahol sarjeredetű és magról kelt fák egyaránt jelen vannak.

 

loading

Az erdőt sem szabad magára hagyni!

Az erdőművelés során az erdők fáit, egyéb melléktermékeit, környezetvédelmi és szabadidős rendeltetését hosszútávon, fenntartható módon, gazdaságosan hasznosítjuk. Az erdőművelés tevékenységi körei a szaporítóanyag-termelés; az erdőfelújítás, erdőtelepítés, fásítás; az erdőnevelés és az erdővédelem.

 

loading
Az erdő meghálálja a gondoskodást

Miből lesz a facsemete?
Új erdő létrehozásához vagy egy terület felújításához egészséges állományból származó szaporítóanyagra van szükségünk. Magokat gyűjthetünk természetes vagy az erdészek által telepített magtermelő faállományban.

Egyes fajok, így a tölgyek magszükségletét még ma is jelentős részben tömegmagból, tehát nem kifejezetten magtermelő állományokban gyűjtött magból biztosítják.

A fákat gyakran szaporítják vegetatív módon a fa különböző részeiből - többnyire sarjakkal, dugvánnyal, hajtásokkal. A szaporítási mód megválasztása az adott fafajtól függ.

loading
Szaporítás fektetett bújtatással

Apró magot vetünk, hatalmas fát nevelünk

Az erdők felújítása történhet természetes felújítással, amikor a meglévő időskorú erdő fáiról a talajra lehullott sok-sok magból fejlődik új erdő. A magokból kikelt csemeték összességét újulatnak nevezzük. Ha egy fafaj természetes úton nem újítható fel, akkor mesterséges úton, azaz magvetéssel vagy különböző méretű csemeték ültetésével létesíthető új erdő.

loading
loading