Fahibák

Bevezetés

Fahibának nevezünk minden olyan elváltozást, amely a fa szabályos alakjától, felépítésétől, egészséges szöveti szerkezetétől eltér, és a faanyag használati értékét csökkenti.

loading

A fa alaki tulajdonságai

Az erdőnevelés célja, hogy egyenes, hengeres és ágtiszta törzseket neveljünk. A feldolgozás és felhasználhatóság szempontjából fontos tulajdonságokat azonban sok tényező befolyásolja. Ezek közül legfontosabbak a fafaj mérete, kora, egészségi állapota, víztartalma, és az erdőnevelés módja.

loading
Egészséges erdő

Alaki fahibák 1

Az élő fán keletkező alaki fahibák közül az egyik leggyakoribb az öröklött, vagy kedvezőtlen termőhelyen, egyenlőtlen hó- és szélnyomás hatására kialakult görbeség. Görbe egy fa akkor, ha a rostok futása az egyenestől eltér. Ha a fa egy síkban görbe, vagyis egy síkra fektetve minden pontban érinti a síkot, akkor síkgörbéről beszélünk, míg egy térgörbe anyag több síkban görbe.

loading
A rostok futása eltér az egyenestől

Alaki fahibák 2

Ha a törzsön mellmagasság (1,30 m) alatt egy vezérág helyett kettő, esetleg több egyforma erővel fejlődik ki, akkor ikertörzsről, vagy tőben többszörösen elágazó törzsről, amennyiben ez a jelenség mellmagasság feletti, akkor villás növésről beszélünk. A fatörzs átmérője a tő felől a csúcs felé haladva fokozatosan csökken. Ezt az átmérőcsökkenést, azaz a fatörzs elvékonyodását sudarlósságnak nevezzük. A tővastagodás egy torz sudarlósság, amikor a tő alsó szakasza aránytalanul megvastagszik. A döntés során rendkívül balesetveszélyes. 

loading
A tővastagodás általában tőkorhadást takar

Abiotikus károsításokból származó fahibák

Időjárás okozta fahibák közé sorolható abiotikus károsítás a szélnyomás és a hónyomás. Napjainkban egyre gyakoribbak a villámlásból adódó sérülések, amelyek teret adnak a másodlagos kórokozóknak.

loading
A hó nyomása a fákon

Tudtad-e?

Az abiotikus károsítások között az egyik leggyakoribb a tűzkár. A visszamaradó megpörkölődött törzsek csak alacsonyabb minőségben használhatók fel.

 

loading
Erdőtűz után...

Biotikus külső károsításokból származó fahibák

A kékülés csak esztétikai gombakár, míg korhadáskor a faanyag elveszíti szilárdságát és szétesik. A gombák a vörös korhadás során a cellulózt bontják és a barnás színű lignin visszamarad, a fehér korhadás esetén pedig a faanyag összes alkotóelemét elbontják.

Az állatok okozta fahibák közül kiemelkedő a szarvas károsítása a fiatalabb állományokban, amely lehetőséget ad a másodlagos károsítók behatolásának.

 rovarok mélyre hatoló járatai felhasználásra alkalmatlanná tehetik a faanyagot. Az emberi kártevés mindig gondatlanság eredménye.

loading
A cincérek gyakori okozói a fahibáknak