Műholdas helymeghatározás

Bevezetés

A GPS (Global Positioning System) rendszert a lakosság jelentős része használja például jármű-navigációra, időmeghatározásra, banki tranzakciókra. A világ nagyhatalmai arra törekszenek, hogy legyen saját globális műholdas navigációs rendszerük.

loading

GNSS

A GNSS (Global Navigation Satellite System) a globális műholdas helymeghatározó
rendszerek összefoglaló neve. Magába foglalja például az amerikai GPS, az orosz
GLONASSZ, a kínai BeiDou (Compass) és az európai Galileo globális, valamint további regionális rendszereket. A differenciális GNSS (DGNSS) a felhasználó vevője által számított pozíciót egy ismert helyzetű referenciaállomás vagy állomáshálózat helyzetéhez viszonyítva kalkulálja, míg az undifferenciált GNSS abszolút módban biztosít nagy pontosságú pozícionálást a felhasználó vevőkészülékéhez. Mindkét bővítmény segít csökkenteni, illetve kiküszöbölni a műholdak és a vevők közötti gyakori hibaforrásokat.

loading

GPS a mezőgazdaságban

A GPS használata a mezőgazdaságban is jelentős, például az alábbi területeken:

  • területmérés
  • automata kormányzás
  • táblán belüli pontos helyzetmeghatározás (talajművelés, vetés, sorközművelés, permetezés)

 

loading
Drónos permetezés

RTK és NRTK

A valós idejű kinematikus (RTK) technológia célja a műholdas helymeghatározó rendszerekből származó pozícióadatok pontosságának növelése. A Remondi nevéhez fűződő módszer (1985) ismert pozíciójú rögzített bázisállomások adatait felhasználva, vezeték nélkül küld ki 2-5 cm-es pozicionálás pontosságot biztosító korrekciókat a felhasználói vevőegységhez.

A hálózatos RTK (NRTK) egy nagyobb földrajzi térségben összehangoltan működő permanens GNSS állomásokat jelent, amelyek adatait feldolgozóközpont gyűjti, elemzi és modellezi a méréseket befolyásoló tényezőket. Szolgáltatásai révén kiszolgálja a felhasználók nagy pontosságú, megbízható és hatékony valós idejű helymeghatározási igényét az adott térségben.

loading

WARTK

Az IonSAT tagjai és az ESA által finanszírozott projektben kifejlesztett Wide Area RTK (WARTK) módszer az RTK és NRTK technológiák kiterjesztésének tekinthető azáltal, hogy az állandó referenciaállomások közötti távolságok (500-900 km) növelésével kevesebb bázisállomásra van szükség egy adott terület lefedéséhez.

loading

PPP és FPPP

A Precise Point Positioning (PPP) fázisméréssel végrehajtott statikus abszolút helymeghatározás. Egy GNSS vevővel hosszabb ideig mért adat utólag kerül feldolgozásra, a méréshez pálya-adatokat, utólag meghatározott óraparamétereket és légköri modelleket használnak. A Fast PPP (FPPP) deciméteres szintű pozícionálást tesz lehetővé.

loading
loading