Traktor működése

Bevezetés

A traktor amolyan mindenes a gazdaságban. Tervezésénél és kivitelezésénél elsődleges szempont a sokoldalú felhasználhatóság, és az optimális teljesítmény biztosítása. A traktor alkalmas például pótkocsi vontatására, vetőgép üzemeltetésére, vagy megfelelő munkagépekkel akár a föld lazítására.

loading
loading
loading

A traktorok működése és fő részegységei

A mai modern agráriumban dolgozó traktort – mint szinte minden mezőgazdasági járművet – masszív járószerkezet és robusztus felépítmény jellemzi. A traktorok rendelkeznek hárompont felfüggesztéssel a gép hátulján, de sok esetben elöl is. Ezekre a pontokra három karral kerülnek fel a munkaeszközök: a tárcsa, a műtrágyaszóró, kasza stb. A munkaeszközök meghajtása hidraulikusan vagy teljesítményleadó tengellyel (TLT) történik. Pótkocsi a traktor alvázához erősített vonófejjel húzható. A munkaeszközök és a traktor üzemeltetését a traktor elején található erős motor biztosítja.

loading
A traktor hárompont felfüggesztése és csatlakozók

A traktorok kormányzása

Az irányítást, kormányzást alapvetően a kormányszerkezet biztosítja. A tengelycsonk-kormányzás, amikor a kormányszerkezet több áttéten keresztül a tengelycsonkokkal fordítja el a kerekeket. Ekkor a fordulás belső ívén haladó kerék elfordítási szöge nagyobb, tehát a traktor kisebb ívben kanyarodik. Négykerék kormányzás esetén lehetőség van az első és hátsó kerekek egy időben történő ellenkező irányú elforgatására is. Csúszva kormányzáskor a kanyar külső ívén haladó kerekek gyorsabban forognak a belső íven haladó kerekeknél. 

A legnagyobb fordulékonyságot a kormányfék biztosítja azzal, hogy forduláskor a belső íven haladó hátsó kereket lefékezi. A hidraulikus szervo kormányszerkezet a vezetőt segíti a kormánykerék kisebb erőkifejtéssel történő elforgatásában.

loading

A traktor karbantartása

A karbantartás a gép ápolási, ellenőrzési műveleteit foglalja magában, amelyeket időnként kötelező elvégezni annak érdekében, hogy a munkagépeket tartósan használhassuk, csökkentsük a meghibásodás esélyét, a költségeket, javítva az üzembiztonságot és biztosítva a gép megfelelő műszaki állapotát. Külön kezelési-
karbantartási utasítások vonatkoznak a gép ellenőrzésére, tisztítására, karbantartására a napi munkát követően, a munkaközi szünetekben, valamint az 50-60 üzemórás, illetve 200-250 üzemórás karbantartás során.

 

loading
loading
loading