Elektromágneses sugárzás

Bevezetés

Miért kék az ég és zöld a fű? Hogyan tudunk adatot gyűjteni valamiről, amit meg sem foghatunk? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk, ha megismerjük a távérzékelés tudományát.

loading

Energiaforrások

Távérzékelés során az adatgyűjtéshez felhasználhatunk természetes eredetű sugárzásokat, például napsugárzást. Az ilyen passzív rendszerek esetében a felszínről visszavert elektromágneses hullámokat mérjük és rögzítjük, azaz fényképet készítünk. Aktív rendszer alkalmazásakor az elektromágneses sugarak kibocsátása, majd a visszaverődő hullámok érzékelése és rögzítése is a mi feladatunk. 

Aktív energiaforrás, például lézersugárzás, használatakor a kibocsátott lézerhullámok adott felületről visszaverődő jeleit rögzítjük.

Hullámhossz tartományok

Távérzékelés szempontjából az elektromágneses sugárzások közül elsősorban a látható fényt és az infravörös tartományt használjuk. A fény különböző hullámhosszúságú elektromágneses rezgések összessége. Az egyes fénysugarak hullámhosszeltérései alkotják a színbeli különbségeket. Az anyag színe a megvilágító fény visszavert része. Ha a megvilágító fény teljes egészében visszaverődik, akkor az anyag színe megegyezik a megvilágító fény színével. A többféle hullámhosszúságú sugarakból álló fényt összetett sugárzású, az egyféle rezgésből állót egyszínű fénynek nevezzük.

Színdinamika

A színdinamika a színek észlelőre tett hatásán alapul. A színt színtartalma és világossága jellemzi. Egy színt kétféle módszerrel hozhatunk létre. Az összeadó színkeverés több különböző hullámhosszúságú (színű) fény összekeverését jelenti. A három alapszínből (vörös, zöld, kék) bármilyen szín előállítható. Ezt használják a különféle kijelzők, monitorok (RGB). Kivonó színkeverés esetén a fényelnyelés után maradó színt a kiinduló fehér színű fényből, adott színű szűrőkön történő áthaladás (kivonás) segítségével állítják elő. Az elsősorban a nyomdaiparban használatos kivonó színkeverés három alapszíne (kék, bíbor, sárga) együtt feketét ad.

 

loading
Összeadó és kivonó színkeverés

Adatnyerés

Az adatokat digitális kamerákkal és egyéb szenzorokkal gyűjthetjük össze. Repülés közben a felvételek folyamatosan, a képek közötti átfedéssel készülnek. Mivel az adatgyűjtés digitális eszközökkel történik, raszterképet kapunk, amely különálló, adatokat hordozó pixelekből (képelemekből) áll. A kép élessége a terepi cellaméret függvénye. A felbontás nagyságát mindig az adott feladat határozza meg: nagy felbontás esetén óriási méretű állományokat kaphatunk, míg alacsony felbontással fontos részleteket veszíthetünk el. Ahhoz, hogy az adatokat földrajzi helyhez köthessük, hordozó eszközünket (pl. drónt) műholdas helymeghatározó rendszerrel kell ellátnunk.

loading
Adatgyűjtés különböző szenzorokkal