Mezőgazdasági drónok

Bevezetés

A drónok távirányítással vezérelhető, fedélzeti pilóta nélküli légijárművek, amelyeket a szórakoztatóipartól a katonaságig rendkívül sok területen alkalmaznak. Használatukra külön jogszabályok vonatkoznak. Vajon a mezőgazdaságban is segítségünkre lehetnek? 

A válasz: igen! Nézzük meg, hogyan!

loading

A drónokról általában

A drón használatához szükségünk van egy távirányítóra és az adott feladat elvégzéséhez további perifériákra (például adatkábelek, vizuális érzékelők, ultrahangos távolságmérő). A távirányítón található fényképező/videó felvevő, gimbal (háromtengelyes kamerastabilizáló) és hazahívó gomb, egy kijelző képernyő, valamint az irányításhoz szükséges botkormányok. Az eszköz műholdas helymeghatározó rendszer segítségével pozícionálja magát a térben. A jelek erősségei a kijelzőn láthatók. A munka megkezdése előtt a mérőeszközöket be kell kalibrálni és célszerű a drónnal próbarepülést végezni.

loading
Drón és távirányítója

Drónok a mezőgazdaságban

A mezőgazdasági drónok használatához engedély és biztosítás szükséges. A rászerelt kamerák, szenzorok és műholdas helymeghatározó rendszer segítségével felmérhetjük egy adott helyszín és a növények egészségi állapotát, valamint a berepült területekről 3D-s térképet készíthetünk.

A repülés során szerzett információk felhasználásával ezek az eszközök – a hagyományos módszereket meghaladó eredménnyel – alkalmasak a szükséges hatóanyagok célzott kijuttatására is.

loading
Mezőgazdasági drón és az általa gyűjtött adatok feldolgozása

Adatgyűjtések, elemzések

A drónnal történő repülés során több hullámhossz tartományban vagy különböző időpontokban készített képek minden egyes cellája számtalan adatot hordozhat. Ezek feldolgozása a képek minőségének javítására és a geometriai hibák kiküszöbölésére is alkalmas szoftverek segítségével történik. Az információk kinyerésére többféle, a kép részekre bontásán alapuló módszert használhatunk. A tematikus osztályozás során a képek adatait a kiválasztott szempont szerint csoportokra bonthatjuk. A vizsgált helyszínen kijelölt mintaterületek alapján meghatározható, hogy az adott spektrális (színképi) jellemző melyik adatcsoportba tartozik.

 

loading
Adatok térbeli elemzése

Precíziós mezőgazdaság

A precíziós mezőgazdaság többet jelent az agrárium gépesítésénél. Ez a komplex stratégiai rendszer térbeli és időbeli adatokat gyűjt, elemez, tárol és jelenít meg. Ennek köszönhetően a termelés hatékonyabb és fenntarthatóbb. A rendszer elemeihez a helymeghatározó műholdak és vevőkészülékek, a mezőgazdaságban használt gépek, eszközök, valamint a térinformatikai elemző szoftverek is hozzátartoznak, amelyek működése szinkronizálható. A szenzorok által gyűjtött adatok (tápanyag, vízháztartás, kártevők stb.) valós időben elérhetők, így gyors beavatkozásra nyílik lehetőség. Az intervenciók hatásai pontosan nyomon követhetőek a rendszeresen frissülő térképeken.

loading
loading